Blog > Komentarze do wpisu

(cz. III) Piz Bernina 4049 m. n.p.m., czyli trzeba wierzyć, że się uda - informacje praktyczne)

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Piz Bernina: dojazd, wyżywienie, noclegi, stopień trudności, czasy przejść...

Dojazd

Najwygodniejszym środkiem transportu jest własny samochód. Trasa wiedzie przez Czechy, Austrię, Szwajcarię, na moment przecinając Niemcy. Droga Cieszyn – Mikulov – Salzburg – Martina – Pontresina to ok. 1100 km, prawie 14 godz. jazdy.

Chcąc wejść na Dachstein trzeba w Salzburgu odbić na Ramsau – w dwie strony ok. 190 km.

Poruszając się po autostradach i drogach szybkiego ruchu w Czechach i Austrii trzeba mieć winiety, które można kupić w Cieszynie.

 

Wyżywienie

Można zabrać z Polski – wariant oszczędny, albo stołować się w schroniskach. Zarówno schronisko Diavolezza jak i Marco e Rosa zapewniają wyżywienie, napoje zimne i ciepłe oraz alkoholowe.

 

Noclegi

Podchodząc na szczyt od strony szwajcarskiej mijamy po drodze dwa schroniska. Cena za nocleg w 20-osobowym lagerze ze śniadaniem w Diavolezza kosztuje 27 euro. Za noc w schronie przy Marco e Rosa trzeba zapłacić 16 euro, a w schronisku ponad 20. Schronisko czynne jest od początku lipca do końca września i posiada 48 miejsc. Zwykle jest przepełnione (tylko 48 miejsc), więc wybierając się w góry trzeba koniecznie zarezerwować nocleg. Najlepiej i najpewniej jest dogadać się po włosku. Telefon do schroniska: 0342/515370 lub 0342 454053.

 

Stopień trudności

Droga opisywana jest jako PD – nieco trudna. Na trasie do schroniska Marco e Rosa, na grani Fortezza miejsca o trudności wspinaczkowej I i II. Grań Spallagrat, która prowadzi na szczyt jest ostra i eksponowana, miejscami wąska. Trudności wspinaczkowe I i II.

Uwaga – wbrew informacjom zawartym w przewodnikach, brak zamocowanych na stałe, metalowych poręczówek w kluczowych miejscach! Są natomiast dobrze osadzone punkty asekuracyjne i stanowiska do zjazdów.

Aby wejść na szczyt potrzebny jest standardowy zestaw sprzętu. Warto wziąć także trochę taśm i ekspresów.

Przy ładnej pogodzie możliwy tłok na grani, co może stwarzać dodatkowe niebezpieczeństwo, zwłaszcza przy mijaniu się.

 

Czasy przejść

Dolna stacja kolejki Diavolezza – schronisko Diavolezza: 2,5 godz.

Diavolezza – Marco e Rosa: 5-7 godz.

Na szczyt Piz Bernina z Marco e Rosa: 2-4 godz. (w zależności od tłoku panującego na grani)

 

Informacje dodatkowe

Można także wejść na Piz Bernina od strony włoskiej, z doliny Valmalenco. Jest to wariant krótszy i łatwiejszy.

Popularnym celem jest także Piz Palu, na który można wejść idąc graniami ze schroniska Diavolezza do Marco e Rosa.

poniedziałek, 22 lutego 2010, ziolkofski

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: janusz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/10 16:52:09
Witam i pozdrawiam, dzięki za rzeczowy i fachowy opis drogi na Piz Bernina, On także jest w kręgu moich zainteresowań i związku z tym mam małe pytania:
będąc w Szwajcarii -gdzie zostawiliście auto,
ile kosztuje kolejka na Diavolezzo oraz o której startuje pierwsza kolejka,
w jakim terminie byliście na w/w górze.

Janusz
-
2010/03/11 09:40:20
Witaj,

byliśmy w pierwszej połowie sierpnia.
Samochód zostawiliśmy na parkingu przy dolnej stacji kolejki Diavolezza. Jest bardzo duży i raczej bezpieczny - przynajmniej my nie mieliśmy żadnych niemiłych przygód.
Jeśli chodzi o kolejkę - nie pamiętam dokładnie ceny, kilkanaście euro... Myślę, że powinna być w internecie strona i pewnie będzie można tam znaleźć cennik. Kolejka startuje późno - tzn. moim zdaniem zbyt późno, jeśli zamierza się tego samego dnia dojść przez Fortezza do Marco e Rosa - znowu, nie pamiętam dokładnie, która to była godzina, około 7-8.
pozdrawiam
Łukasz